Ponad 300 projektów scenograficznych i kostiumowych, kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji to najnowsza wystawa OiFP. Ekspozycja „Sceny teatralne 1979–2016” przedstawia prace jednego z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych – prof. Pawła Dobrzyckiego.
PAWEŁ DOBRZYCKI - SCENY TEATRALNE 1979–2016
Wystawa scenografii to zawsze przedsięwzięcie na dużą skalę - jeżeli ma być nie tylko namiastką czyli prezentacją samych projektów i zdjęć. Sceny teatralne nie tylko odsłaniają przed widzami kulisy wyobraźni artysty, malarza i scenografa, prezentując wyjątkowo bogaty dorobek plastyczny – projekty scenograficzne, szkice i rysunki, ale także pozwalają namacalnie dotknąć kostiumów i rekwizytów, fragmentów dekoracji. Objaśniają je projekcje nagrań fragmentów przedstawień. W tym swoistym archiwum artysty z lat 1979–2016, znajdują się prace zrealizowane dla najważniejszych scen operowych w Polsce i za granicą.
„Rysowanie jest dla Dobrzyckiego, subtelnego kolorysty w projektach scenograficznych, dopełnieniem jakiejś wewnętrznej prawdy o życiu i sztuce, ujawnieniem drugiego dna świata, wypuszczeniem demonów, które kryją się przecież nie tylko w garderobach aktorskich, w gabinetach dyrektorów, za słowami sztuk i pomysłów reżyserów. Albo odwrotnie, wypuszczeniem w tamten świat prywatnych demonów scenografa; tych, które nie pomieściły się w wypowiedzi stricte scenicznej. Wszystkim, którzy pracują z Dobrzyckim jako scenografem, radzę przyjrzeć się dobrze tym rysunkom. Mogą zmienić ton rozmowy, skupić uwagę na tych fragmentach duszy projektanta, które mówią o jego możliwościach więcej niż rutynowe zajęcia przy desce kreślarskiej” – komentuje Tadeusz Nyczek
To znamienne, że wystawa odbywa się właśnie w Operze Podlaskiej, bo to tutaj Dobrzycki zrealizował swoje projekty do Strasznego dworu, Traviaty i Skrzypka na dachu.
Wystawę można oglądać do 5 lutego 2017 roku.