dr Marcel Sławiński

Pracuje dla teatru, filmu i telewizji. W swoim dorobku ma wiele różnorodnych, znaczących i prestiżowych obrazów filmowych, które odniosły sukces międzynarodowy. Autor scenografii do trzech filmów nominowanych do Oscara. Współpracuje również z licznymi teatrami oraz ma na swoim koncie wiele realizacji telewizyjnych. Od wielu lat pracuje z Katarzyną Sobańską w najbardziej rozpoznawalnym duecie scenograficznym, mając na koncie wiele wspólnych realizacji filmowych i teatralnych nagradzanych na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Sukcesem duetu jest Oscar (w kategorii najlepszy film obcojęzyczny) IDA Pawła Pawlikowskiego.

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wykładowca na Wydziale Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Malarstwa (Pracownia Scenografii) Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach .

strona pracowni: https://ws.asp.waw.pl/pracownia-projektowania-przestrzeni-filmowej/

Wybrane realizacje:

Realizacje filmowe:

• Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego, który jest oryginalną próbą odczytania obrazu Petera Bruegla Droga na Kalwarię – została ona nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011) – Nagrodą Główną za scenografię oraz Polską Nagrodę Filmową – „Orzeł” za scenografię.
  • W Ciemności Agnieszki Holland za którą otrzymali Nagrodę Główną za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2012), oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2012.
  • Jesteś Bogiem w reż. Leszka Dawida nagrodzonego wielokrotnie na różnych festiwalach filmowych
  • IDA w reż. Pawła Pawlikowskiego. Film ten otrzymał Nagrodę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jednocześnie za scenografię do IDY otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą główną za scenografię, a także uzyskał nominację do Nagrody filmowej „Orzeł” w 2014.Nagrodę Indywidualną za scenografię do IDY na Festiwalu Filmów Fabularnych Gijon (Hiszpania).
  • Zjednoczone Stany Miłości w reż. Tomasza Wasilewskiego – Srebrne Lwy na festiwalu w Berlinie (2016). Nagroda za scenografię na festiwalu filmowym Ostenda w 2016.
  • Scenografia do filmu Zimna Wojna reżyseria Paweł Pawlikowski – film nagrodzony Złotą Palmą Cannes 2018, Europejska Nagroda filmowa w 2018.

Inne realizacje m.in. : Senność - reż. Magdaleny Piekorz,  Być jak Kazimierz Deyna – reż. Anna Wieczór–Bluszcz, Maraton Tańca  reż. Magdalena Łazarkiewicz , Ewa reż. Ingmar Villqist i Adam Sikora , Ederly – reż. Piotr Dumała, Senność - reż. Magdaleny Piekorz  i wiele innych

Na deskach teatralnych realizacje w całej Polsce. m.in.:

• Olivier reż. Magdalena Piekorz, musicalowy spektakl zrealizowany na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie -  “Złota Maska” 2009.
  •  Pod Presją reż. Maja Kleczewska – najlepszy spektakl roku według miesięcznika Teatr w 2019.

Współpracują także z Teatrem TV:

• Skutki uboczne Zelenki w reż. Leszka Dawida - spektakl otrzymał nagrodę główną Grand Prix w tym również za scenografię na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie 2014),
  • Viktoria reż. Ewa Pytka
  •  Wojna Moja Miłość reż. Wojciech Nowak.

Nagradzany również za realizacje filmów promocyjnych m.in. dla stacji TVN czy TVP min. Nagroda w kategorii “The Most Outstanding Promo of the Year” w europejskim konkursie organizowanym przez Promax/BDA. Srebrna statuetka dla „One Time Only Set Design” („Najlepsza jednorazowa scenografia”) za spot wizerunkowy stacji TVN z jesieni 2010 roku

Najnowsze filmy to:

•  Sala Samobójców - Hejter 2020 reż. Jan Komasa - Nowy Jork (Tribeca Film Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu międzynarodowego 2020/21
  • EROTICA 2022/ Znikanie Pani B - jedna z 5 nowel filmowych reż. Anna Kazejak.
  • Skarbek  - reż. Tomasz Jurkiewicz
  • MEDIUM - reż. Paweł Maślona
  • Lewiatan - teatr TV reż. Bartosz Konopka
  • Testosteron - Teatr Śląski reż. Robert Talarczyk